KÖPEK EĞİTMENLERİNİN İLK TERCİHİ: BARF BESLENME

2 May

KÖPEK EĞİTMENLERİNİN İLK TERCİHİ: BARF BESLENME

Köpekler, doğaları gereği her zaman çiğ beslenen canlılar olmuşlardır. Günümüzde genellikle kuru mamalar tercih edilse de BARF beslenme köpeklerin doğalarına en uygun beslenme biçimidir. Bir yıl raf ömrü olan kuru mamalar yerine, köpekler BARF mamalar ile hem daha sağlıklı hem daha mutlu olacaklardır.

BARF ile beslenen köpeklerin fiziksel sağlığında birçok olumlu etki görebiliriz. Örneğin, çiğ beslenen köpeklerin tüy yapısının çok daha parlak ve sağlıklı olduğu gözlemlenir ve sindirim sistemleri daha iyi çalışır. BARF ile beslenen köpeklerin sindirim sistemleri, aldıkları gıdayı kolayca sindirebildiği için kuru mamalarda olduğu gibi ihtiyaç duydukları besinler dışkı yoluyla atılmaz.

Kuru mama ile beslenen köpeklere bakıldığında karşılaşılan sorunlardan biri de çevrelerindeki ete ve çiğ besinlere karşı çok büyük ilgilerinin olmasıdır. Bunun sebebi ise doğalarına uygun beslenme biçimine sahip olmamalarıdır. Kuru mamalara kıyasla BARF ile beslenen köpeklerde çevrelerinde bulunan besinlere ilgi ve isteklerinin olmadığı gözlemlenebilir.

Bazen çiğ beslenmenin köpekleri vahşileştirebileceği yanılgısı oluşabiliyor. Çiğ beslenen köpekler, tam aksine, beslenme alışkanlıkları doğalarına uygun olduğu için çok daha mutlu ve huzurlu olurlar.

BARF beslenme rejimi, köpekler üzerinde gerek psikolojik gerekse fiziksel birçok olumlu etkiye sahiptir, rahatlıkla köpeklerde çiğ beslenme tercih edilebilir.

Uzman Köpek Eğitmeni Çetin Erginoğlu

Paylaş
ENDO WP ADMIN