Evcil Hayvanlarda Deri Tümörü Tanısı Ve Tedavi Yöntemleri

17 Mar

Evcil Hayvanlarda Deri Tümörü Tanısı Ve Tedavi Yöntemleri

Tümörler anormal olarak büyüme gösteren hücrelerdir. Tümörler, diğer organ doku tümörleri ile karşılaştırıldığında çoğu zaman daha erken fark edilmektedir. İç organ tümörlerinin görüntülenebilmesi ise genellikle klinik bulgular sonrasında, Check-up’larda veya rastlantısal olarak başka bir problemi bulmaya çalışırken ortaya çıkmaktadır. Deri tümörleri oyun oynarken, yıkama sırasında veya hekim muayenesinde herhangi anormal bir şişkinliğin olduğu fark edilerek anlaşılabilir. Tabi ki her kitle tümör olarak değerlendirilemez. Travma, cisim batmaları veya enjeksiyon sonrası oluşabilecek şişkinlikler de oluşabilir.

Köpek veya kedimizin vücudunda herhangi bir anormal şişkinlik görüldüğü takdirde bir hekime danışmakta fayda vardır. Bu yapıların karakterinin belirlenmesi adına hekiminiz birkaç test veya inceleme yapabilir. Deri tümör şüphelerinde kitlenin tanısının koyulabilmesi adına genellikle ince iğne aspirasyon yöntemine başvurulur. Bu yöntem çoğu zaman anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir. Hekim enjektör ile kitleden hücre toplayarak bu hücreleri özel boyamalar yaparak mikroskop altında inceler. Bu muayene sonucuna göre tedavi belirleyebilir veya ek tetkikler isteyebilir.

İleri yaşlarda görülebilen bazı iyi huylu tümörlere çoğu zaman operasyonel olarak yaklaşılmayabilir. İyi huylu tümörler yavaş büyüyen ve metastaz yeteneği bulunmayan tümörlerdir. Fonksiyonel veya hastamızın yaşam kalitesini bozmayan iyi huylu tümörlere çoğu zaman müdahale edilmez. Hekiminiz sizi takip ve kontrolleri konusunda sizi tümörün tipine göre bilgilendirecektir.

Tümörlerin tanısına palpasyon yöntemi ile el ile sertliğine veya yumuşaklığına bakarak yorum yapmak doğru değildir.

Genellikle tümörler yaşlı hastalarımızda görülse de herhangi bir şüpheli durumda mutlaka hekim muayenesi gereklidir. Kötü karakterli oluşumlarda kitlenin karakteri ve erken müdahalesi oldukça kıymetlidir.

Veteriner Hekim Erkan Yunus Tüfekçi

Paylaş
ENDO WP ADMIN