Bölüm 3: HAYVANLARIN BESLENME ALIŞKANLIKLARI

25 Ağu

Bölüm 3: HAYVANLARIN BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Beslenme alışkanlıkları bakımından sınıflandırdığımızda hayvanlar 3 ana gruba ayrılır:

  • Herbivorlar: Tamamen bitkilerle beslenen hayvanlardır. Sığır, koyun, geyik, fil gibi hayvanlar bu gruba girerler.
  • Omnivorlar: Hem bitkilerle hem de diğer hayvanların etleri ile beslenmek zorunda olan hayvanlardır. Ayı, fare, domuz, karga ve biz insanlar bu grupta yer alırız.
  • Karnivorlar: Diğer hayvanların etleriyle beslenen hayvanlardır. Tüm kedi türleri, kartal, yılan, kurt ve ondan türeyen tüm köpekleri bu gruba girer.

Doğada tüm hayvanlar gibi kurtlar da hayatta kalabilmek için sağlıklı olmak zorundadır. Besin zincirinin en tepesinde olan bu hayvanların, avlanabilmek ve diğer yırtıcılardan kendilerini koruyabilmek için sağlıklı bir kemik yapısına ve atletik bir vücuda sahip olmaları gerekir. Avlanma yeteneğini kaybeden ve diğer hayvanlarla rekabete giremeyen kurtların hayatta kalması mümkün değildir. Doğada yaşayan kurtlara baktığımızda, esnek ve sağlam kaslarla güçlü kemiklere sahip olduklarını ve eklem yapılarının mükemmel derecede iyi geliştiğini görebiliriz. Tüm bunlar değişik coğrafyalarda, o bölgenin şartlarına göre evrimleşmiş vahşi köpekler için de geçerlidir.

Evlerimizde beslediğimiz ve hayatımızın her alanında bizim yanımızda olan evcil köpeklerin, koruyucu hekimliğe muhtaç, gıda takviyeleri ve ilaçlarla sağlıklı kalmaya çalışan, erken yaşlardan itibaren büyük bir kısmının, kemik, eklem ve metabolik hastalıklarla mücadele ettikleri sorunlu bir yaşamları vardır. Gelişmiş veteriner hekimliğinin, mama ve ilaç sektörlerinin hiç uğramadığı doğal ortamlarında yaşayan kurtlar, yakın kuzenleri olan köpeklerden çok daha sağlıklı bir yaşam sürmektedir. Köpeklerin yapay evrimsel süreçlerinden miras kalan genetik hastalıkların yanında, günlük yaşam rutinleri ve beslenme alışkanlıklarından dolayı yaşam süreleri ve hayat kaliteleri olumsuz etkilemektedir. Ailemizin bir parçası olan köpeklerimizin doğru beslenmeleri ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yapılması gerekenleri anlatmadan önce kurtların beslenme rutinlerine bir göz atalım.

Veteriner Hekim Barış Kasımoğlu

Paylaş
ENDO WP ADMIN